Funda Aşkınoğlu


Bilet Al

Rus Dr. Konstantin Buteyko tarafından geliştirilen Buteyko Metodu, fazla solunumu (hiperventilasyonu) düzeltmeye yönelik bir dizi nefes egzersizi içermektedir. Nefes hacmi normal seviyeye indiğinde, nefesle bağlantılı hastalıklarda bariz iyileşmeler görülmekte ve kilo verme, enerji düzeyinde artış ve daha iyi uyku gibi birçok ilave faydalar ortaya çıkmaktadır.

Buteyko Metodu aşağıdaki basamakları içerir:

Burun açma egzersizleri
Ağız solunumundan burun solunumuna geçiş
Nefes hacmini normal değerlere getirmek
Diyaframı, hava açlığı (alınan nefesin yeterli olmadığını hissetmek) hissedene kadar gevşetmek
Bunları desteklemek için hayat tarzında küçük değişiklikler yaparak iyileşme sürecini başlatmak
Nefes hacmini tespit etmek ve çalışmalardaki gelişmeyi takip etmek için özel bir nefes tutma testi yapmak (CP-Control Pause)
Batı dünyasında binlerce kişi aşağıdaki hastalıkların tedavisinde Buteyko Metodu’nu başarıyla uygulamıştır:

Astım
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite
Rinit
Allerjik rinit (Saman nezlesi)
Depresyon
Asabiyet
Anksiyete
Stres
Diş ve ağız problemleri
Uyku düzensizlikleri
Horlama
Uyku apnesi
Fazla nefes almak (kronik hiperventilasyon) astım dahil olmak üzere sayısız sağlık sorununa yol açmaktadır. Fazla solunum, kandaki doğal gaz seviyelerinin oranını değiştirmektedir. Kronik olarak fazla solunum yapma alışkanlığı günümüz modern yaşamının bir sonucudur. İşlenmiş gıdalar, egzersiz eksikliği, hava kirliliği, sigara, fazla konuşmak, stres, zaman kısıtlaması, korku, kızgınlık, evlerimizdeki yüksek sıcaklık ve büyük nefes almanın yararlı olduğuna inanmak büyük nefesler almamıza katkıda bulunmaktadır.

Kronik fazla solunum normal değerlerin 2-3 katı oranında fazla havayı solumamıza yol açmakta bu da şişmanlık, uyuşukluk, kronik yorgunluk, depresyon, uyku düzensizlikleri, konsantrasyon güçlüğü, astım, allerji gibi birçok hastalıkla sonuçlanmaktadır.

Fazla solunum yapmanın tipik göstergeleri ağızdan solunum yapmak, dinlenme halindeyken nefesin duyulması ve görülmesi, göğüs hareketinin olması, düzenli olarak iç çekme, burun çekme, büyük nefeslerle esneme, düzensiz solunum ve horlamadır.

Fazla solunum yapma alışkanlığı, hücre ve dokulara giden oksijen miktarı düşürmekte, kan damarları ve hava geçiş yollarındaki düz kaslarda daralmaya sebep olmaktadır. Bu da sağlık üzerinde uzun vadede ciddi problemler ortaya çıkarmaktadır.

“Kronik hiperventilasyon, bütün organ ve sistemleri değişik derecelerde etkiler.” Dr.ClaudeLum

Kronik hiperventilasyonun alışkanlık haline gelmesiyle bozulan denge sonucunda her organ ve sistem aşağıdaki sorunlar ortaya çıkacak şeklide zarar görür:

Solunum sistemi: Hırıltılı solunum, burun tıkanıklığı, koku ve tat alma kaybı, burun akıntısı, geniz akıntısı, nefesin yetmemesi, öksürük, göğüs gerginliği, sık akciğer enfeksiyonu, sık sık esneme ve horlama.
Sinir Sistemi: Konsantrasyon eksikliği, zihin bulanıklığı, baş dönmesi, uyuşukluk, terleme, vertigo, el ve ayaklarda karıncalanma, baygınlık, titreme ve baş ağrısı.
Kalp: Çarpıntı, göğüs bölgesinde ağrısı, düzensiz kalp atışı ve tekleme.
Zihin: Anksiyete, asabiyet, hayal kırıklığı, huzursuzluk, sinirlilik, gerginlik, depresyon, öğrenme güçlüğü ve stres.

Genellikle görülen diğer semptomlar: Ağızda kuruluk, kronik yorgunluk, uykuya dalmada güçlük, geceleri sıkı sık uyanma, geceleri sık sık idrara çıkma, kabus görme, sabahları yorgun kalkma, verimlilikte azalma, kuru ve kaşıntılı deri, avuçiçlerinde terleme, ishal, kabızlık, genel halsizlik ve kronik tükenmişlik hissi.

Etkinliklerden Haberdar Olun!